Погана міна при хорошій грі. Як РФ вдає з себе ідіота.

Погана міна при хорошій грі. Як РФ вдає з себе ідіота.

·

11 min read

Дискусія про російський політичний простір в українському суспільстві об'єктивно знаходиться на дуже низькому рівні як аргументів, так і розуміння історичних подій які призвели до повного розгрому будь-якого ліберального руху в РФ.

Чому так сталось - зрозуміло, ніхто будучи в тверезому розумі не полізе в сморід політичного життя іншої держави, коли в своїй купа проблем та викликів, вже не кажучи про те, що це не якась пересічна держава, а країна що почала війну проти нас в 2014 році - це відштовхує, це - невдячно, невдячно перед захисниками країни і жертвами які РФ принесла після "революції гідності".

Але розуміння політичного життя ворога - це інтелектуальний актив, що може відповісти на дуже багато запитань і попередити помилки, помилки які призвели до встановлення жахливого авторитарного режиму який почав найбільшу війну в Європі з часів другої світової.

РФ не стала такою вчора, не стала такою 24 лютого 2022, це був великий трансформаційний процес, зі своїми внутрішніми намаганнями цьому процесу завадити, олігархічна "семибанкирщина" перекочувала в "театр одного глядача", сам по собі процес боротьби між опозицією і державою створив інститути контролю інформації, посилення ФСБ та контррозвідки, еволюцію (чи деградацію) путінського розуміння як взагалі поводитись з ворогами і якій інструментарій треба мати.

Обережно - зміна оптики

Я розумію спокусу сказати щось на кшталт

Ці бутєброди самі втратили країну, ми краще як люди і ми ніколи не віддамо Україну людиноненависницькій країні, це наша земля, наша територія, наша нація. Це зовсім інше.

Або

Нахера таскати взагалі ці імені в українській інфопростір, невже займатись немає чим? Хай вони переїдять там один одного, у нас є справи важливіше

Ну або

Ці азіати навіть не нація, імперія рабів, zомбі, що ніколи не мали демократичної держави, русня - нащадки Чингісхана, вони звикли бути поневоленими та поневолювати.

В мене немає особливого сентименту, але таку точку зору я не поділяю, бо вважаю її дуже небезпечною для держави і соціуму, вона - корегує оптику, жонглює історичними фантазіями нічим не кращими за путінські лекції Такеру Карлсону, вона зводить історію і націю до якогось детермінованого шляху, вона не фокусується на реальних проблемах, котрі треба вирішувати, на худий кінець - вона наливає теплу ванну, створює зручну структуру уявлення, в якій ми упускаємо багато важливого.

Поки ми сміємось з того, що підсанкційний Іран поставляє РФ шахеди "с говна и палок" - ми не помічаємо як шахед становиться великою проблемою, що навантажує наше ППО, знищує нашу енергетичну інфраструктуру, спонукає нас створювати мобільні бригади в околиці міст, спонукає нас просити додаткову номенклатуру ППО типу Gepard або MIM-23 Hawk.

Поки ми сміялись, що "буряти пиздять туалети та відправляють пральні машини з Республіки Білорусь" - вони гвалтували жінок, вбивали наше цивільне населення в Бучі.

Поки ми пишемо, що ракет залишилось на 2-3 масованих обстріли - вони нарощують виробництво ракет.

Поки ми хоронили російську економіку, розповідаючи про "катастрофа неизбежна" - Ельвіра Набіулінна (голова ЦБ РФ) проводила дуже правильну монетарну політику, рятуючи економіку від коллапсу.

Поки ми хизувались "вони будуть воювати лаптями", смакуючи кожен новий санкційний пакет - вони купували дешеві танкери, створювали фіктивні фірми, домовлялись з Китаєм, Казахстаном та іншими азійськими країнами, вони вводили паралельний імпорт, мостячи шлях до обходу санкцій.

Якщо ви ще не зрозуміли, коли я кажу що я проти де-гуманізації, я роблю це не з огляду якогось пацифізму, чи християнської моралі, я роблю це - бо хочу щоб люди викинули це сміття з голови яке назбиралось за 2 роки війни, цей мотлох заважає дивитись тверезо на речі, цей мотлох береться не з "Єдиного марафону", цю точку зору також треба викинути - він береться часто з офіційних заяв ГУР (як в випадку про ракети, чи то взяття Києва до 9 травня", він береться з "Офісу Президента" з подачі Михайла Подоляка, він береться з Телеграмм-каналів нардепів типу Гончаренко. Як ви бачите, я мовчу про "Труху", "Джокер" чи "Вертикаль", це взагалі поза орбітою, ми зараз кажемо про мейнстрімну точку зору яка вирує EVERYWHERE.

Куди б ти не прийшов, на роботі, з друзями, родичами, всі кажуть "АК-47 вони украли", "то вони украли", "ядерку вони украли". Так то воно так, але я перепрошую, лампу загального розжарювання також не Томас Еддісон придумав, що тепер, це якось змінює реальність де вони всюди саме з його подачі? Ні, вони - існують, він - отримав кошти, вони - у вас дома, а цю всю мораль можете зберегти для історичних відео на ютубі та fun facts, нічого спільного з real world вони не мають.

І коли ти десь так, обережно, натякаєш знайомим, що може ви трошечки...подивитесь ширше і перестанете зводити все до цього історичного гонору, а чесно визнаєте - що проти нас воює дуже потужний ворог, в мене кидають камінням, звинувачуючи в русофілії.

Ні, I'm so fucking sorry, але якщо говорити вашими термінами, моя русофобія - реальна, вона не збудована рожевими цеглинами, вона виходить зі здорового глузду, з політичних переконань та цінностей які я поважаю, Росія - погрожує моїм цінностям. Вона - загроза світового порядку що будувався на крові двох світових воєн, вона намагається завершити la belle epoque, та знову відкрити гнійник світових конфліктів, не знаю як для вас, але для мене цього більш ніж достатньо щоб перестати шукати відповіді в монгольскому корінні та якомусь неіснуючому менталітеті.

Російська опозиція (далі РО) так само брехала, в першу чергу собі. Вони зводили російську еліту до колективної раціональної бюрократії, слабкої, хиткої, повільної. Але поки Кремлівська вежа вдавала падіння на радість публіки, в реальності впали всі окрім неї.

Іванко - дурник

Одна з самих сильних характеристик російського режима - вона завжди виглядає жалкою, слабкою, понівеченою, ніби ось-ось, ще трохи...і всьо, кінцева, приїхали. В російському казковому лорі часто є персонаж "Иван-дурак" - якась недотепна, як правило третя дитина, яка взагалі не зрозуміло як дожила до свого віку, відбувається якась подія - спершу йдуть два брати її вирішувати, фейляться, ну і згодом іде Ваньок в якого ніхто не вірить, але за рахунок своїх моральних якостей він виявляється єдиним здатним вирішити проблему, в кінці він одружується на принцесі, пакує свої вила та лопати в нові апартаменти десь в замку, kiss, love, the end.

Сказка ложь, да в ней намек.

Якщо дивитись з такої оптики - то сучасна РФ це дальній сіквєл ось цього казкового сюжету, якби він виходив на екрани, він би називався "Казковий довбоєбізм", так звані моральні якості просто були виключені із сценарію, як в свій час Джордж Лукас замінив абстрактну "силу" більш зрозумілими (ні) медіхларіанами, та ж сама доля спіткала моральні орієнтири нашого Вані, вони просто спростилися до рівня скрєп, так простіше зібрати касу.

А тепер на прикладі операції "обнуление" подивимось на це в дії.

Лише один історичний приклад

В 2020 році перед кремлівськими політтенхнологами і номенклатурою стояла задача - треба подовжити терміни Путіну, як це зробити? Помазати в Імператори? Зробити транзит влади (Казахстанський варіант), це все виглядає занадто складним, та і плюс є обкатаний різними країнами варіант - замінити Конституцію держави, нова конституція - нові, чистенькі, терміни президента, все з нуля.

Але є проблема, для зміни головного закону держави треба пройти таку процедуру як...референдум, та і загалом, замінити конституцію - це величезний бюрократичний, складний процес і не просто так, а це спеціальний перепон щоб хто-попало своїми руцями в Конституцію не влазив коли йому заманеться, це частина того що називається checks and balances тобто система стримувань і противаг.

Але ПФФФФФФФФ сказали в Кремлі, немає проблем, давай просто проведемо плебісцит, внатурє, а давай! О ідея.

💡
Давайте коротенький лікбез, дуже коротенький, плебісцит - не референдум по законодавству РФ, всьо лікбез закінчено

З юридичної точки зору - це повний абсурд, а не ідея, в державі де громадянське суспільство має вплив на хід справ, це просто підняли би на сміх, і воно б далі вбросу якогось народного депутата не пішло б.

Але "на сміх" таки підняли, твіттер просто розірвало, ютуб розірвало, російська опозиція стоїть на вухах і просто ахуєває від наглості влади, "ну не може бути шо вони всерйоз, ну нє".

🍔
Конвертуючи на українську реалію, це як запропонувати роздивитись питання про зміну територіального устрою, наприклад "віддати/залишити Крим, Донецьк, Луганськ", але давайте зробимо це в макдакє на Золотих Воротах, ті хто беруть дабл-чізбергєр - це залишити, ті хто беруть роял-бургєр - ну зрозуміло, від них нічого нормального чекати не доводиться.

Але треба визнати - шум стоїть дуже немалий, Медуза, Медіазона, BBC (російська служба), Нова Газета, Ехо Москви, і куча інших ЗМІ просто починають дуже велику кампанію проти цього балету, з точки зору якоїсь законотворчої боротьби - її бути не може, бо в парламенті немає жодного більш-менш опозиційного депутату, єдиний файт може бути на місцях, в Москві, але ну...ви самі все розумієте.

І ось партія виглядає наступним чином - боротись зсередини ви не можете, бо вас не допустили до виборів в попередній раз, до телевізору доступу немає, бо телєк відключили дуже давно, тобто варіантів політичної боротьби у вас немає особливо, окрім...протесту, але і його ви не можете провести бо стоять ковідні обмеження, і якщо ви російська опозиція, ну до побачення, який ще дозвіл на мітинг.

У вас є можливість лише несанкціонованого мітингу, але для нього...потрібно порушити там якусь процедуру яка нікому не цікава, навіть людям якій цей текст читають, треба мати...образу, огиду, відчуття кинутості, тобто прям сильні негативні емоції.

І звідки це може взятись? Після виборів, як це було скажімо в 2004 в Україні, або як в Білорусі 2020, або навіть як в РФ - Болотна площа, після фальсифікацій виборів в парламент в 2011 році.

Що робить опозиція? Правильно, починається політичний срач.

Ось тут треба трошки дати вхідні дані, по суті російська опозиція дуже різна, але в ній є декілька різних флангів, на той момент вони виглядали приблизно так:

  • ФБК (Навальністи)

  • Максим Кац (Бесєдіна, Брюханова і інш)

  • Окремі гравці що грають в свою гру з Кремлем на кшталт Дмитра Муратова, Венедиктова, Ксенії Собчак

  • Правозахисники (Меморіал, ОВД-Інфо і інш)

  • Націоналісти (досить різні, і не повинні бути одним пунктом, але хай дуже грубо будуть) - Олег Кашин, Роман Юнеман і проч

  • Лібертаріанці - Єгор Жуков, Михайло Свєтов

  • Не політики, але впливові окремі гравці типу Дудя, Парфьонова, Олексія Пивоварова і тд

  • Інші (Ходорковський, Яшин, Лобанов...)

Або коротко - ФБК і всі інші.
І це - величезна проблема того часу, і сьогодення до сих пір. ФБК - є абсолютним моральним авторитетом в колі опозиційного руху, і на той час вони запропонували наступне - не йдіть на вибори, це повна маячня, це фальш, це навіть не вибори, ви лише легітимізуєте їх своєю появою.

І кожен раз коли пропонується ось така відверта хрень, приходить хтось із групи всіх інших і каже "Уважемые ФБК, мы вас очень любим, ценим, и вообще вы лапочки, пожалуйста не бейте меня за мнение, просто хочу подметить, что вы в данном случае не правы, потому что ... и надо делать ... еще раз, очень уважаем, не обижаем, ваше место не оспариваем"

І потім зазвичай ФБК відповідає якось так "Проходимец, жулик, полезный идиот такой-то и такой-то, возомнил что после того что он сделал подставь место что он сделал, он может что-то говорить НАМ, мы отметаем такую дискуссию, ОТВЕДИТЕ СВОИ ТВИТТЕРОВСКИЕ ВОЙСКА, МЫ УСТАЛИ УДАЛЯТЬ ВАШИХ БОТОВ".

В даному випадку це була дискусія між ФБК та Максимом Кацом. (Але це в принципі працює зі всіма хто ставить авторитет ФБК хоч трохи під сумнів)

І далі, ну а далі очевидно, замість консолідованого удару цунамі, водичка тече в різні русла, розпиляючи голоса виборців, і додаючи флангів до руху, з цього нічого путного не виходить, бо всі мають свою точку зору на те що трапилось, і як висновок - на вулицю виходять декілька тисяч людей, їх розпихують по автозакам, see you again

Трохи контексту

Голосование по поправкам в Конституцию России: какие темы продвигает  реклама и чего избегают агитаторы - BBC News Русская служба

Російська влада в цей час час знову займається своєю цирковою завісою, Путін читає лекції про традиційну сім'ю (папа один и папа два), ліплять білборди с захистом російської мови від всяких цих ваших сленгів і Америки

Поправки в Конституции: что там говорится о защите русского языка? —  Новости Костромы

Валентина Терєшкова, перша жінка у космосі, виступає з промовою, про те що треба обнулити 20 років правління Путіна

Первое заседание Госдумы откроет Терешкова: Политика: Россия: Lenta.ru

Навальний починає вводити своє "Путин в бункере стучит ножками, он недоволен", російська пропаганда як завжди підтримує ці всі наративи, Соловьев розповідає про Біоніклів, до думи йде чоловік Скабеєвої Попов, ФБК випускає розслідування про їх статки, якісь коміки на зарплаті підтримують поправки, це все виглядає як повний треш взагалі не сумісний з реальністю, особливо для московської твіттерської тусовки, ну не можна сприймати це серйозно, якісь голосування за захист мови поки в світі йде пандемія COVID-19, в Росії величезні проблемі зі системою охорони здоров'я, мери вирішують проблеми на місцях самостійно, ніби федеральна влада до цього відношення не має.

І шо? Як казав відомий молдавський посол. Завершується все так само фантасмагорично, як і починалось.

Голосування відбулось з такими порушеннями здорового глузду, що це породило мєм про "голосование на пеньках", цей плебісцит реально пройшов на колінці, під якийсь крик пропаганди про те, що або голосуємо, або геї будуть виховувати наших дітей, біонікли, Терешкова, папа-1 і папа-2, це все складно було сприймати серйозно, а сприймати треба було серйозно, бо в саме цей момент готується земля для удару по опозиції і згодом - по підготовці до війни, в саме цей час Путін ізолюється, зближується з Ковальчуком (який зіграє важливу роль в підготовці до війни), і все далі сидить від західних лідерів

Изображение © Twitter / Sascha_Konkina

До отруєння Навального залишається 3 місяці, після цього штаби будуть розбиті і ФБК буде визнана екстремістською організацією, кількість лібералів яка ходить вулицями Москви буде меншати, а кількість квітів біля пам'ятнику "жертв репресій" в Москві - більшати.

Іван-дурень наносить удар

І ось під всі ці мєми про великий стіл, під голосування на пеньках, під галас про "топает ножками" під білборди з Пушкіним і завершується епоха більш-менш м'якої авторитарності, Путін стрімко набирає силу, отримуючи собі ще додаткових 16 років при владі, і далі вже буде якось не до жартів, Росія входить в епоху жорсткої диктатури, в якій вона екстраполює свої навички вдавати ідіота, а при цьому - набирати сили і нищити ворогів. Росія - мімікрує, підбирає собі максимально хворий вигляд, щоб жоден хижак навіть не захотів це їсти, бо бог зна...що там за хвороби, і поки ви відвертаєтесь в пошуках іншої здобичі, на вас стрибають, і тепер здобиччю є ви.